896/​178

Queen Anne chatol med spejl af sortmalet træ med kineserier i guld, overdel med vippespejl og skrå skrivklap bag hvilken skuffer og rum, underdel med tre skuffer og cabriole ben, pad-feet. England, 18. årh.s første halvdel. H. 193. B. 80. D. 60.

Proveniens: Avening Court, Gloucestershire.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler og varia samt Avening Court, del II, 16. september 2020

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

42.000 DKK