1831/41
Emanuel A. Petersen (f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948)
Parti fra Grønland med en hundeslæde i aftensolen. Sign. Emanuel A. Petersen, vinterdag Christianshaab. Olie på lærred. 70×100.
Behov for rensning. Enkelte krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 30. juli 2018
Vurdering
Hammerslag