1417/1042
Grønlandsk vedhæng af 14 kt. guld og hvidguld, prydet med facetsleben rubin, stemplet P.N. Thule, kæde af 14 kt. guld. Vægt 46,2 gr. Vedhæng L. 5,5. Kæde L. 60. Ca. 1970–80erne.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Smykker, 23. april 2014
Vurdering
Hammerslag