2446/851
Peter Hvidt (f. København 1916, d. sst. 1986)
Orla Mølgaard-Nielsen (f. Ålborg 1907, d. Hellerup 1993)
Chatol med fem skuffer og nedfaldslåge, bag hvilke udtræksbakker samt bogkasse af massiv teak. Udført hos Søborg Møbler. Chatol. H. 94. B. 90. D. 48. Bogkasse. H. 76. B. 90. D. 27. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Delvist falmet. Èn nøgle medfølger.
Vurdering