Thorvald Bindesbøll (f. København 1846, d. sst. 1908)
Skitser til keramiske arbejder. Begge sign. monogram 1888. Akvarel og blyant på papir. Indenvendige rammemål 74×51.
Papiret er gulnet. Et ark med større flænger i papiret samt større fold. Mindre folder folder i begge ark. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
23 bud