2132/​847

Dansk møbeldesign

Sminkestol med stel af mørkbejdset træ, betrukket med mønstret møbelstof. 1920–30'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Det ene ben med afslag.

Moderne kunst og design, 10. august 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag