2132/847
Dansk møbeldesign
Sminkestol med stel af mørkbejdset træ, betrukket med mønstret møbelstof. 1920–30'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Det ene ben med afslag.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Vurdering
Hammerslag