1532/​806

Christina Strand

“Rex”. Et par drejestole med skaller af krydsfinér, betrukket med sort alcantara, opsat på X-formet fod af matforkromet stål. Model nr. 10020. Udført hos Fredericia Furniture. (2)

Dansk Møbelindustri udpegede i 2002 Christina Strands hvilestol Rex som vinder af designkonkurrencen “Et siddemøbel til kronprinsen”. Materialerne er bevidst valgt og udformet med kronprins Frederik i tankerne: Den elegant foldede skal, var til konkurrencen udført i sæbebehandlet dansk eg, skallen var polstret med grønlandsk sæl og understellet i mat krom hviler på et X - for Frederik den 10. Den på en gang klassiske og moderne stol har en høj siddekomfort takket være den formspændte skal med den brede, buede ryg, og understellet er drejeligt med retur-funktion. Rex fås også i lakeret birk og valnød samt i en fuldpolstret version. Til stolen har Christina Strand desuden tegnet et bord som i lighed med stolen har X´et som understel. Kilde: Fredericia Furniture

Dette emne handles i fuldmoms
Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 4. august 2015

Kategori
Vur­dering

5.000 DKK

Solgt

Hammerslag

2.500 DKK  

1 bud

Tidspunkt Byder Bud
2.500 DKK