905/​386

Johannes Zehngraf (f. Nykøbing Falster 1857, d. Berlin 1908)

Miniatureportræt af Zarevich Alexei Nikolaevich af Rusland (1904–1918). Ca. 1906. Sign. Zehngraf. Gouache på elfenben. Oval. Lysmål 5,4×4,4. I original tysk ramme af forgyldt sølv med øsken, lødighed 800.

Zarevich Alexei Nikolaevich var eneste søn af Zar Nikolaj II og Zaritsa Alexandra Feodorovna af Rusland. Han var opkaldt efter den anden zar af Romanov-dynastiet. Det var således meningen, at han skulle være den fremtidige Zar Alexei II af Rusland, men han blev dræbt sammen med sine forældre og fire søstre under den russiske revolution.

Johannes Zehngraf bosatte sig i Berlin 1889 som miniaturemaler og tiltrak mange af Europas fyrstehuse som kunder. Hertil blev han den øverste miniature portrætmaler for Carl Fabergé i Skt. Petersborg. Bl.a. malede han miniatureportrætter til Liljekonvalægget (1898) af Zar Nikolaj II af Rusland samt hans to døtre, Storfyrstinde Olga Nikolaevna af Rusland og Storfyrstinde Tatiana Nikolaevna af Rusland.

Proveniens: Dansk privateje. Ejerskabet før er ukendt.

Russisk kunst og antikviteter, 2. december 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

42.000 DKK