Niels O. Møller (f. 1920, d. 1982)
Et sæt på fire stole med stel af riopalisander, sæder udspændt med papirgarnsflet. Model 71. Formgivet 1951. Udført og mærket hos J. L. Møller, Højbjerg. (4)
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser, mærker samt pletter. Stel noget falmet. Tre stole med defekt flet.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
20 bud