Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)
Portræt af en mand en face, belyst fra venstre. Usigneret. Olie på træ. 21,5×16,5.
Proveniens: ABR auktion 163, 1964, nr. 56.
Behov for let overfladerensning. En smule guld fra rammen på maleriet.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020
15 bud