Anne-Mette Jensen (f. 1969, Møbeldesigner)
Morten Ernst (f. 1964, Møbeldesigner)
“Waves”. Skulpturel chaiselong med stel af sortlakeret glasfiber, betrukket med mørkebrunt skind. Model EJ 142. Udført hos Erik Jørgensen. H. 55. L. 190. B. 143.
Dette møbel blev udvalgt som vinder af designkonkurrencen, som Erik Jørgensen udskrev 1994 i anledning af firmaets 40 års jubilæum.
Litteratur: Niels Jørgensen og Ole Jørgensen [red.] “Erik Jørgensen 50 år”, s. 104–105.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage herunder mærker, pletter og ridser på skind.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020