2115/216
To kinesiske skålfade, af henholdsvis porcelæn og lertøj, det ene i Kangxi maner og det andet med grønlig glasur. 19.-20. årh. Diam. 24,5 cm. (2)
Kangxi maner skål: Brændingsfejl og skåret ned slitage indvendig. Grøn skål glasur mangler og brændingsfejl
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud