872/​1289

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“Høvdingestol”. Lænestol med stel af teak. Sæde, armlæn samt dybthæftet ryg betrukket med originalt sort skind. Formgivet 1949. Udført ca. 1960'erne hos snedkermester Niels Vodder, stemplet.

Proveniens: Cand. polit. Eyvind Bartels private indbo, sidenhen nedarvet i familien. Bartels blev i 1957 ambassadør ved OEEC og fra 1960 tillige ambassadør i Paris. Han afsluttede sin karriere i udenrigstjenesten som ambassadør i Washington 1971–1975.

Møbler, belysning og tæpper, 8. juni 2017

Vur­dering

600.000–800.000 DKK

Hammerslag

480.000 DKK