1805/683
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Kinabord”. Cirkulært spisebord af kirsebær, opsat på runde tilspidsende ben med profileret sarg. Udført hos Søren Horns eftf. v./Niels Roth Andersen, med etiket herfra. H. 72. Diam. 120.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder overfladeridser og mærker. Top med slitage i lakering.
Moderne kunst og design, 30. januar 2018
Vurdering
Hammerslag