1805/​683

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Kinabord”. Cirkulært spisebord af kirsebær, opsat på runde tilspidsende ben med profileret sarg. Udført hos Søren Horns eftf. v./Niels Roth Andersen, med etiket herfra. H. 72. Diam. 120.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder overfladeridser og mærker. Top med slitage i lakering.

Moderne kunst og design, 30. januar 2018

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
3.000 DKK