2032/​211

Frugtbestik af forgyldt sølv og porcelæn, skafter af porcelæn, dekoreret med blomster i farver og guld. Alle dele graveret med kronet våbenskjold/crest. Variationer i størrelse og design. Knivblade stemplet med engelske lødighedsstempler, London 1810–1811. L. 18,5–23,5 cm. (11)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Næsten alle dele med revner, enkelte med reparation, én kniv med manglende skaft ende-montering.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.400 DKK

2.400 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
2.000 DKK