2131/​741

Knud Friis (f. 1926, d. 2010)

Elmar Moltke Nielsen (f. 1924, d. 1997)

Rektangulært spisebord af massiv fyr. Udført hos Hirtshals Savværk. 1970–80'erne. H. 71. L. 255. B. 90.

Møblerne blev præsenteret på Scandinavian Furniture Fair 1978, i Bella Centret, København.

Litteratur: Mobilia no. 274–275, s. 23.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Bordplade med skævhed.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

9.500 DKK

10 bud

9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK