I. H. Sikes (, engelsk maler, 20. årh.s begyndelse)
Fem prospekter fra Island: “Reykjavik”, Nordfjordr“, ”Westmann Isles“, ”Reykjavik“ og ”An Iceland Sea". Sign. på bagsiden på bevarede dele af original rammemontering I. H. Sikes August 1912. Olie på lærred monteret i passepartout bag glas. Lysmål fra 11,5×24,5 til 17×24,5. (5).
Enkelte med minimale krakeleringer samt enkelte med behov for let overfladerens.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020
25 bud