2110/557
Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)
“LC4”. Chaiselong med stel af sortlakeret stål, løs hynde i sæde og ryg betrukket med sort ponyskind. Nakkepude betrukket med sort skind. Udført og stemplet hos Cassina. L. 155.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre område, hvor skind er slidt af.
Moderne kunst og design, 9. marts 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud