903/​159

'L'Etude et la Philosophie'

Fransk kaminur af forgyldt, patineret bronze og rød marmor, toppen prydet med en ørn, skive af hvid emalje, flankeret af siddende pige og dreng. 19. årh.s begyndelse. H. 56. B. 66. D. 15.

Litteratur: Hans Ottomeyer, 'Vergoldete Bronzen' Munchen, 1986, bind 1, s. 295.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Antikker, møbler, kunsthåndværk, tæpper og bøger, 22. september 2021

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag