Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)
“Hellig Tre Konger (Julebillede)”, 1938. Sign. på etiket på bagsiden Heerup. Olie på lærred. 80×110.
Udstillet: Kunstnernes Efterårsudstilling, København, 1938 (udstillingsetiket på blændrammen).
Malerier og skulpturer, 6. juni 2017