2142/​311

Kinesisk hatstand af porcelæn, delvist gennembrudt i cylindrisk form, dekoreret i jernrødt og guld med symboler og blomsterornamentik. Stemplet. Ca. 1900. H. 28,5. Diam. 12. A2

Længere revne fra kanten. Stjerneformet hårrevne under bund. Ureglmæssighed/afslag ved en udskæring. Slitage på guld.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag