2445/​826

Arne Wahl Iversen, tilskrevet (f. Nyborg 1927, d. 2016)

Tre-personers sofa i let buet form med ben af bejdset bøg. Sider og dybthæftet ryg betrukket med brun uld, løse hynder med brun/hvid stribet uld. Udført ca. 1954, antageligt hos Hans Hansen. L. 177.

Lignende model afbildet i Mobilia, 1955.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med defekter, pletter og smuds.

I Lyngby
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

1089444 4.000 DKK