2426/570
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Thekande af glaseret stentøj med skrå munding, buet hank beviklet med flet. Dekoreret med brun og grålig glasur. Sign. monogram. H. inkl. hank 18,5.
Krakeleringer i glasuren. Låg med reparation.
Vurdering
Hammerslag
853141 |