1632/​16

Barok armstol af egetræ, rigt udskåret med bladværk og Frederik d. IV monogram, armlæn dekoreret med kerubhoveder, forben i form af karyatider. 18. årh.s begyndelse.

Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Løs i samlingerne. Restaureret.

Ældre malerier og møbler, 8. august 2016

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

4.600 DKK

(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK