1632/16
Barok armstol af egetræ, rigt udskåret med bladværk og Frederik d. IV monogram, armlæn dekoreret med kerubhoveder, forben i form af karyatider. 18. årh.s begyndelse.
Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Løs i samlingerne. Restaureret.
Ældre malerier og møbler, 8. august 2016
Vurdering
Hammerslag