Lin Utzon (f. Frederiksberg 1946)
Rund krukke porcelæn. Delvis dekoreret med hvid og sølvfarvet glasur. Tryksign. Lin Utzon, 5661. Kgl. P. H. 10. Diam. 25.
Proveniens: Erik Brandt.
Enkelte misfarvninger på uglaserede dele af overfladen. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021