1434/657
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående to-personers sofa betrukket med rødbrunt farvet skind, ben af eg. Formgivet 1962. Model 2212. Udført hos Fredericia Furniture. L. 158.
Fremstår med brugsslitage, herunder ridser, mærker og krakeleringer.
Moderne kunst og design, 19. august 2014
Vurdering
Hammerslag