Johannes Carstensen (f. Sønderborg 1924, d. 2010, Fårevejle,1949-)
Kubistisk opstilling. Sign. Johs. C. Olie på lærred monteret på pap. 31×39.
Proveniens: Kunstkritiker og journalist H.P. Jensen. Foruden sit journalistiske virke var H.P. jensen forfatter til flere bøger om kunst. I 1972 blev han museumsinspektør ved Nordjyllands Kunstmuseum. De sidste to årtier af sin karriere var han ivrig freelance-anmelder på Jyllands-Posten.
Beskåret ved øverste rammekant. Bulet lærred.
Moderne kunst og design, 15. november 2011
16 bud