2150/853
Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)
“Kongemønster”. Krydderisæt af sterlingsølv bestående af salt og peberbøsse, en sennepskrukke samt en sættebakke. Sennepskrukken indvendigt med blå emalje. Georg Jensen 1945–1977. Dessin 741, bakken dessin 642 D. Samlet vægt 390 gr. H. 1–10. Bakken: diam. 15. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 14. december 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud