2427/1201
Safir- og diamantring af 12 kt. hvidguld prydet med talrige marquiseslebne safirer og brillantslebne diamanter. Vægt ca. 8 g. Front ca. 17×23 mm. Str. 55.
Stemplet 585 for 14 kt. men tester kun til 12 kt.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Vurdering
Hammerslag