2048/​841

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

Fritstående Skrivebord med stel af grålakeret vinkeljern. Top og skuffesektion af Oregon pine. Udført hos Rud. Rasmussen Snedkerier. H. 69. L. 142. B. 85.

Nøgle medfølger.

Brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak of afslag. Skuffesektion og plade er senere udført.

Moderne kunst og design, 24. november 2020

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK