Alev Ebüzziya Siesbye (f. Istanbul 1938)
Cirkulært fad af stentøj dekoreret med gråhvid glasur, kant- samt stregdekoration i grønt med blåviolette elementer. Sign. alev '82. H. 9,5–10,4. Diam. 38,6.
Proveniens: Fadet er oprindeligt erhvervet hos Kösters Kunstkammer i Mönchengladbach, Tyskland i 1982.
Design: Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 11. marts 2021