2008/832
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
Pendel med overskærm af kobber, fatningshus af bakelit stemplet PH lamps Patented. Skærmholder med trådbensstel af metal, stemplet PH-2,5 Patented. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne. Diam. 28,5.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre skævheder. Overskærm afrenset. Manglende mellem- og underskærm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
21 bud