1537/​1510

Fransk kaminur af forgyldt bronze, ved urhus moder og barn, rigt støbt med instumenter og vin, prydet med porcelænsplaketter dekorerede i farver med putti, hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal. Urværk stemplet Vauvray Frères à Paris. 19. årh. H. 43.

Mindre støberevner. Det ene plakette med afslag. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Varia, 10. september 2015

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag