1434/1568
Japansk bowle af patineret og forgyldt bronze prydet med ørn siddende på gren i relief. Meiji 1868–1912. H. 28 cm. På base af træ.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 21. august 2014
Vurdering
Hammerslag