2204/​138

En samling kinesisk porcelæn, dekoreret i blåt og emaljefarver, bestående af rektangulær, dobbeltvægget bonsai-skål, fad, fem famille rose tallerkener samt to asietter, den ene med svungen kant. 18.-19. årh. Bonsai-skål H. 5. L. 23. B. 16. Fad L. 31. Tallerkener Diam. 23. (9)

Bonsai-skål med reparation på hjørne. Lille asiet med brændingsrevne på undesiden. Fad kraftig restaureret. Tall. med mindre kanthak, én med gennemgående revne. Asiet med svungen kant med kanthak.

Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

3.800 DKK

11 bud

3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 1.900 DKK
1.850 DKK
(Autobud) 1.750 DKK
1.700 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK