En samling kinesisk porcelæn, dekoreret i blåt og emaljefarver, bestående af rektangulær, dobbeltvægget bonsai-skål, fad, fem famille rose tallerkener samt to asietter, den ene med svungen kant. 18.-19. årh. Bonsai-skål H. 5. L. 23. B. 16. Fad L. 31. Tallerkener Diam. 23. (9)
Bonsai-skål med reparation på hjørne. Lille asiet med brændingsrevne på undesiden. Fad kraftig restaureret. Tall. med mindre kanthak, én med gennemgående revne. Asiet med svungen kant med kanthak.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022
11 bud