To drillekugler, en på stand H. 27 cm, visitkortholder 10×6 cm samt et segl, alle dele af elfenben. Derudover to segl af hvalrosstand udskåret i form af foo-hunde L. 2 og 4 cm. Kina 19–20. årh. (7)
Visse lande uden for EU (tredie lande) forbyder import af effekter som indeholder materialer fra truede arter. Dette katalognummer kan være omfattet af en sådan bestemmelse, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler. Aldersrelaterede spor.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020
33 bud