2114/271
Kinesisk stander/lampe af hardwood, rigt udskåret. Sen Qing/tidlig republik. H. inkl. montering 150 cm. Antagelig samtidig skærm medfølger.
Proveniens: Dansk familie udstationeret i Hong Kong i de første årtier af 20. årh.
Aldersrelaterede spor. Skærm med flænge.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. april 2021
Vurdering
Hammerslag
36 bud