1708/1750
Junghans vægur i kasse af birk og bejdset træ, hvidmalet urskive med arabertal. 20. årh. Diam. 45.
Ridser på urskive. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul samt optræksnøgle medfølger.
Varia, 23. februar 2017
Vurdering
Hammerslag