1948/292
Skønvirke lågpokal af sterlingsølv, indvendig forgyldt. Låg prydet med det danske rigsvåben og anker omkranset af tang, lågknop i form af dansk rigskrone. Cuppa drevet med måger flyvende over hav med tang og muslinger, konisk stilk med bølget design. A. Michelsen, København 1911. Vægt 914 gr. H. 36 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019
Vurdering
Hammerslag