Carl Locher (f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915)
Blæsende gråvejrsdag på Skagen Sønderstrand. Sign. Carl Locher Skagen 1903. Olie på lærred. 60×94.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 425, 1981 nr. 128, afbildet s. 27.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017