Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Fritstående tre-personers sofa med pyramideformede ben fineret med Rio-palisander, ryg, sider og løse hynder betrukket med patineret brunt bøffelskind. Model V11. Udført hos Holger Christiansen, Aarhus. 1960–1970'erne. L. 230.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Patineret skind på hynder med overflade ridser og mærker. Bagside med tre mindre huller på højre side. Tre løse sædehynder uden betræk medfølger.
Moderne kunst og design, 10. maj 2016