Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)
Kontorstol med drejestel af stål opsat på firpasfod med hjul. Armlæn af Rio-palisander, stel delvist beklædt med Rio-palisander. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Model 419. Udført hos Sibast Møbler.
Litteratur: “Made in Denmark 1976”. Afbildet.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Tegn på brug, herunder ridser, mærker, overfladiske krakeleringer og enkelte hak.
Moderne kunst og design, 31. marts 2015
33 bud