2013/​851

Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)

“AP 8”. Tidlig højrygget lænestol med ben af bejdset bøg. Sider, sæde samt dybthæftet ryg betrukket med stribet uld. Formgivet 1945. Udført slut 1950'erne hos AP-Stolen.

Litteratur: Bygge og Bo, Hefte 4. Vinter 1952–53, side 34.

Litteratur: Illums Bolighus katalog ca. 1960, side 42.

Litteratur: A.P. Stolen katalog 1954.

Omfattende alders- og brugsslitage. Ben med ridser og mærker, nogle kantafslag. Egnet til ompolstring.

Moderne kunst og design, 24. marts 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

9.500 DKK

23 bud

(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.800 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
1.500 DKK