Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
“AP 8”. Tidlig højrygget lænestol med ben af bejdset bøg. Sider, sæde samt dybthæftet ryg betrukket med stribet uld. Formgivet 1945. Udført slut 1950'erne hos AP-Stolen.
Litteratur: Bygge og Bo, Hefte 4. Vinter 1952–53, side 34.
Litteratur: Illums Bolighus katalog ca. 1960, side 42.
Litteratur: A.P. Stolen katalog 1954.
Omfattende alders- og brugsslitage. Ben med ridser og mærker, nogle kantafslag. Egnet til ompolstring.
Moderne kunst og design, 24. marts 2020
23 bud