849/​215

“Saksisk Blomst” stort middagsservice og potpourrivase af porcelæn, i alt 340 dele, dekorerede i farver og guld med blomster, potpurrivasen dekoreret med prospekt fra Marselisborg Slot og Garderkasernen, sider med pousserede blomster, låg med putto holdende et skjold med Christian X og dronning Alexandrines kronede monogram, herunder tre kartoucher med teksten “1898–26'April -1923”, på fod inskription “Den Kongelige Livgardes Officerkorps”. Royal Copenhagen. 18.-20. årh. (340)

En del af det store service var en bryllupsgave den 26. april 1898 til daværende prins Christian (X) af Danmark og prinsesse Alexandrine af Mecklenburg-Schwerin. Kongeparret lod senere servicet supplere med ældre og nyere dele, bl. a. med potpourrivase, der var en gave til deres sølvbryllup den 26. april 1923 fra Den Kongelige Livgardes Officerkorps.

Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII til i dag.

Bestående af:

65 middagstallerkener, 1621. Diam. 25 cm. 31 dybe tallerkener, 1614. Diam. 25 cm. 32 frokosttallerkener, 1623. Diam. 22 cm. 31 dybe desserttallerkener, 1616. Diam. 22 cm. 29 frugttallerkener med gennembrudt bort, 1637. Diam. 21 cm. 22 kagetallerkener, 1620. Diam. 18 cm. 36 par kaffekopper, 1549. 16 par tekopper, 1550. 12 par chokoladekopper, 18. årh. 13 par mokkakopper, 1546. 16 par cremekopper med låg, 1542. 1 tresidet cremekop med låg. 6 lågfade, 1702. L. 28 cm. 3 ovale fade, 1555. L. 31 cm. 2 ovale fade, 1556. L. 38 cm. 2 vinkølere, 19. årh. 1 saucekande, 1649. 2 skåle, 1643. 2 bladformede asietter, 1599. L. 24 cm. 1 mælkekande, 1611. H. 18 cm. 1 vandkande, 1612. H. 20 cm. 2 opsatse, 1529. H. 16 cm. 2 kageopstaste, top prydede med figurer, 19. årh. H. 40 cm. 3 fiskefade, 1561. L. 61 cm. 2 skåle, 1579. 1 rundt fad, 1562. Diam. 29 cm. 1 rundt fad, 1563. Diam. 33 cm. 3 runde fade, 1665. Diam. 39 cm. 1 ovalt fad, 1559. L. 48 cm.

Chokoladekopper med defekter: to med limet hank, en kop med revne, tre underkopper med hak og reparation. Fremstår med alders- og brugsslitage. Figur i form af herre på opsats med afslag hånd. Figur i form af dame på kageopsats med afslag på sløjfe. En skål (1579) med hårrevne.

Russisk auktion, varia, møbler, 11. juni 2014

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

155.000 DKK