Wilhelm Freddie (f. København 1909, d. sst. 1995)
Fire kompositioner. “Parret”, “Afsides møde”, Trekantens værelse“ og ”Kornmarken". Sign. Freddie 69. Udgivet af Svend Hansens Forlag, København 1970. Trykt af Bjørn Rosengreen, København. Litografier i farver. Lysmål 34×22,5–34×23,5. (4)
Litteratur: Farvelitografier udført til Edouard Jaguers bog “Wilhelm Freddie. Pilene fra den elektriske bue”, Bjørn Rosengreen, København. Udgivet af Svend Hansens Forlag, København 1970. Bogen er trykt i 350 ex. numm. 1–350 og de enkelte litografier er signeret og dateret.
Undersøgt i ramme. Intet at bemærke.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021