877/​339

J.M. French Royal Exchange

“Captains watch” lommeur af 18 kt. guld, rille kasserand med start/stop knap, hvid skive med central sekundviser, samt tre mindre skiver, hhv. to tidszone skiver med romertal og skive med sekunder, støvkapsel af guld signeret J.M. French Royal Exchange, London samt graveret Patent Lever, 23 rubis, Independent seconds. Schweiz ca. 1850. Vægt 79 gr. Kassediam. 47 mm.

Uret kan bruges som time og sekund stopur eller tidszone skiverne kan indstilles til to forskellige tidszoner.

Proveniens: Dansk privat samling

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK