905/270
Flise af keramik dekoreret i blå og turkis med stjerner og stiliserede blomster. Antagelig Syrien, 17. årh. 22×22 cm.
Proveniens: Forhenværende Museumsinspektør ved Kongernes Samling, etnolog og kunsthistoriker Gerda Petri (f. 1934 - d. 2020).
Asiatisk, islamisk og indisk kunst, 1. december 2021
Vurdering
Hammerslag