905/​270

Flise af keramik dekoreret i blå og turkis med stjerner og stiliserede blomster. Antagelig Syrien, 17. årh. 22×22 cm.

Proveniens: Forhenværende Museumsinspektør ved Kongernes Samling, etnolog og kunsthistoriker Gerda Petri (f. 1934 - d. 2020).

Asiatisk, islamisk og indisk kunst, 1. december 2021

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK