1336/1642
Tre bæltespænder af sølv, rigt prydet med farvede flusser og filigranarbejde. Tredelt bæltespænde punslet med ejerinitialer og årstal 1837. 19. årh. Forgyldt tabatiere medfølger. Bæltespænder L. 8–12,5. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ét bæltespænde omlavet til broche, ét med defekt hængsel. Slid på flusser.
Varia, 5. september 2013
Vurdering
Hammerslag
11 bud