Foto endnu ikke klar
880/​997

Heinrich Wollmann (f. Østrig 1876, d. Orrefors 1923)

Tidlig og sjælden vase af matteret gult glas. Dekoreret med overfang af lilla og grønt glas, udskåret med motiv af bladværk. Sign. i relief Orrefors, samt på bund Orrefors HW. Udført 1914–16 hos Orrefors, Sverige. H. 31.

Blandt de tidligste eksempler på kunstglas i såkaldt “Gallé-stil”, der blev udført hos Orrefors.

Glassamling, 26. september 2018

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag