Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)
“Kvindeligt hoved med mørkt Haar”. Sign. monogram 1880. Olie på lærred. 16×14,5.
H. Chr. Christensens fortegnelse nr. 257. Ifølge denne skitse til maleriet i samme fortegnelse nr. 264 “Et interiør fra forrige Aarhundrede”.
Proveniens: Generalkonsul Valdemar Glückstadts samling. Winkel & Magnussen auktion 382, 1953 nr. 690.
Retoucheringer samt afskalninger langs kant.
Ældre malerier og møbler, 30. juli 2018
15 bud